Canlı Casino

Pokerde Renk Mi Büyük Kent Mi

Kart oyunları içinde, oyun severlerin en çok talep gösterdiği ve geçmişten bu güne dek hala daha, yoğun talep gören bir halde; kart oyunları oynayan kişilerce oynanan poker oyunu; kendi içinde de pek çok seçeneği bulunduruyor. Birbirinden farklı türlerdeki poker oyunları da aslında; ana poker şartları ile oynanmaktadır ve poker oyun türüne bağlı olarak küçük değişiklikler gösterebiliyor. Pokerde renk mi büyük kent mi yoksa diğer el türleri mi daha yüksek, bunların cevabını da aldıktan sonra, poker oyunlarını bilinçli bir şekilde oynamaya başlayabilirsiniz.

Poker Ellerinin Değer Sıralaması Nasıldır?

Pokerde renk mi büyük kent mi, yoksa başka bir el türü mü daha yüksek sayılmakta? El türlerine göre en yükse değerden en düşük değere doğru bir sıralama yapalım:

 • Flush Royale: 5 adet sıralı kağıt değeri ve aynı zamanda, aynı renkten kağıtların oluşturduğu elin oluşturduğu isimdir.

En büyük el değerine sahip olanlar genelde Flush Royale isimli elin sahibi olan oyunculardır.

Flush Royale’den Sonraki En Yüksekler

 • Minör Flush Eli: Sıralı gelen sayıların ve de 5 tane aynı renkten olan kartın bir araya gelmesi ile oluşan el türüne verilen isimdir. “A” kartı, elde bulunan en düşük kartın bir alt değeri olarak kullanılır. Örneğin; eldeki en az değerdeki kart 7’yse “A” kartı, 6 olarak kullanılmaktadır.
 • Kare: 4 adet aynı değeri olan kağıdın elinizde bulunması durumunda “Kare” eli sahibi olmuş olursunuz.
 • Renk: Flush elini oluşturabilmek için , Royal Flush elinde olduğu gibi 5 adet sıralı ve de aynı renklerden olan kağıtların bir arada bulunması sonucu oluşur fakat, bu ardışık kağıtların içerisineAs” kartı dahil değildir.
 • Ful: 3 adet aynı kartın ve 2 adet aynı kartın(toplamda 5 kağıt) elinizde bulunması durumuna ful adı verilmektedir.
 • Üçlü: Bu el, adından da anlaşıldığı gibi; 3 adet aynı değerdeki kartın bir arada bulunması sonucunda oluşmaktadır.
 • Kent: 5 adet sıralı sayıdan, ama; tamamı başka renklerden oluşan kartların bir arada bulunması durumunda oluşmaktadır. Eşitlik durumunda ise; en büyük değerdeki kağıda bakılmaktadır veyahut kağıt değerleri aynı ise, kağıtların rengine bakılmaktadır.
 • Minör Kent: Kent elindeki gibi 5 adet sıralı ve aynı renk kağıtların bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. As kartı, oyun destesindeki en düşük kağıdın bir alt değeri olarak kullanılmaktadır.
 • Döper: 2’şer çift, 2 aynı değerden yani 4 kağıttan oluşan ele sahipseniz “döper” oluşmuş olur.
 • Per: 1’er adet 2 aynı değerden oluşan kağıt eline “per” denilmektedir.
 • Beş Benzemez: Renkleri ve değerleri benzerlik göstermeyen 5 tane kağıttan oluşmaktadır ve en düşük el değeri olarak kabul edilir.

Hangi El Daha Üstündür

Pokerde renk mi büyük kent mi daha yüksek bir değere sahiptir sorusuna, sıralamada da görüldüğü üzere renk eli diyebiliriz. Fakat; Pokerde renk mi büyük kent mi diye düşünmeyin ve her zaman, Royal Flush eli oluşturabilme çabası ile pokerinizi oynayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu